Ekonomi

Listede Türkiye de var: İsrail’den vatandaşlarına ‘Seyahat’ uyarısı

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Hamas çatışması nedeniyle son günlerde dünyanın çeşitli ülkelerinde İsrail karşıtı protestolarda önemli bir artış tespit edildiği ve bu kişilere seyahat uyarısında bulunulduğu kaydedildi. İsrail vatandaşları sıkılaştırıldı.

Açıklamada, bir sonraki duyuruya kadar Türkiye, Mısır (Sina dahil), Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas dahil olmak üzere tüm Orta Doğu/Arap ülkelerinde kalmaktan kaçınılması tavsiye edildi.

‘Müslüman ülkelere gitmeyin’

Açıklamada ayrıca Malezya, Bangladeş ve Endonezya gibi seyahat uyarısı olan Müslüman ülkeler ile Maldivler gibi seyahat uyarısı olmayan Müslüman ülkelere gidilmemesi istendi.

İki ülkede ‘yüksek tehdit’

Bu kapsamda Mısır (Sina dahil) ve Ürdün’e yönelik seyahat uyarıları ‘yüksek tehdit’ anlamına gelen 4. seviyeye (yüksek tehdit) çıkarılarak, İsraillilerin bu ülkelere gitmemeleri, bu ülkelerde kalanların da ülkeyi terk etmeleri istendi. Bölgelerine mümkün olan en kısa sürede.

Fas için seyahat uyarısı 3. seviyeye çıkarıldı ve bu ülkeye zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınılması tavsiye ediliyor.

Açıklamada, dünyanın çeşitli ülkelerinde İsraillilere ve Yahudilere zarar çağrısı yapan küresel cihat unsurlarının söylemlerinin yanı sıra İsrail’e ve Yahudi sembollerine karşı düşmanlık ve şiddet gösterilerinde artış olduğu belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı daha önce 7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas çatışması nedeniyle vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu